Facebook Güvenlik Ayarlarını Öğrenin !!!


Facebook Güvenlik Ayarları gizlilik ayarlarından farklı olarak hesabınızın başkaları tarafından ele geçirilmesi yada manüplasyona uğramasını engellemek amacı ile düzenlemeniz gereken bir takım seçenekler içeriyor.

Facebook Güvenlik Ayarları

Facebook güvenlik ayarları ile hesabınızın giriş ve kontrollerini düzenleyebiliyorsunuz. Bunlar için aşağıdaki seçenekler üzerinde değişiklikler yapıp hesap kullanımızını pratiklikten uzaklaşmadan daha güvenli bir hale getirebiliyorsunuz.

Facebook Güvenlik Ayarları

Giriş Uyarıları

Platformu kullanmadığınız zamanlarda bir başkası bir şekilde sizin hesap bilgilerinize ulaşmış ve hesabınıza giriş yapmış olabilir. Normal şartlarda bunu bilmeniz pek mümkün olmuyor. En azından arkadaşlarınızdan birinin neden Facebook üzerinden para istediğinizi sorana kadar.  İşte bu gibi durumlara önlem olabilmesi amacı ile Facebook daha önceden sisteme kaydetmediğiniz bir cihaz yada tarayıcı üzerinden giriş yapıldığında sizi uyarıyor. Böylelikle eğer belirtilen giriş işlemi sizin bilginiz dahilinde değil ise olası kötü sonuçları başlamadan bitirebiliyorsunuz.

Giriş Onayları

Giriş işlemlerinin kontrolünübir seviye daha yukarı çıkarmak mı istiyorsunuz? Bu ayarı aktif hale getirmeniz yeterli. Bu ayarla telefon numaranız üzerinden yada telefonunuza yüklü uygulama üzerinden yapılmak istenen girişlerin bir uyarısını alabiliyorsunuz. İsterseniz uygulama üzerinden onay verebiliyorsunuz.

Kodmatik

Bu özelliği de aktif ederseniz Facebook girişleriniz için öncelikle telefonunuzda yüklü uygulamaya gelen bildirimi onaylamanız gerekecek. Onayı veremediğiniz sürece, şifreyi biliyor olsanız bile, sisteme giremeyeceksiniz.

Ortak anahtar

Facebook üzerinden aldığımız bildirim mesajlarının şifrelenmesini istiyorsanız bu alanı etkinleştirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bir çok sahte e-posta Facebook ve benzeri platformların bildirim mesajlarını kopyalayarak tuzağa çekmeye çalışıyorlar. Fakat Facebook’tan şifreli mesaj gelmesini etkinleştirirseniz bu tür sahte mesajları hemen farkedebiliyorsunuz.

Etkinleştirebilmek için öncelikle bir OpenPGP anahtarı edinmeniz gerekiyor. Anahtarınızı aldıktan sonra ilgili alana kopyalayıp onaylayın. Sonrasında Facebook’a iat anahtarı da alıp kendi sisteminize tanıtabilirsiniz.

Güvenilir kişilerin

Burada yer alan tüm seçenekler işe yarıyor. Özellikle bu özelliği geçmişte kullanabildiğim için bir arkadaşımın hesabını kurtarabilmiştik. Buraya Facebook üzerinden arkadaş olduğunuz 5 kişi seçiyorsunuz. Şifrenizi unuttuğunuzda yada biri tarafından hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız bu yöntemi kullanarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Tanınan cihazlar

Şu ana kadar sisteme giriş yapıp onay verdiğiniz tüm cihaz ve tarayıcıları burada görebilirsiniz. Burada aynı zamanda çok önceleri kullanmış olduğunuz bilgisayar, tarayıcı yada telefonları da görebilirsiniz. Eğer listede artık kullanmadığınız tarayıcı yada cihaz varsa silmenizi öneririm.

Giriş yaptığın yer

Bu bölümü düzenlemeye başladığınız anda öncelikle karşınıza o anki “mevcut” oturum bilgisini verecektir. Burada oturumu yaptığınız cihaz, yer gibi bilgileri görebilirsiniz. Bir alt listede ise daha önce giriş yapmış olduğunuz cihaz ve yerleri görebilirsiniz.

Eğer o anda Facebook hesabınızın güvenliğinden şüphe ediyorsanız bu bölüm üzerinde bulunan “Tüm haraketleri sonlandır” linkine tıklayabilirsiniz. Böylelikle açık olan tüm oturumlarla bağlantı kesilecektir.

Hesap varisi

Adından da tahmin edebileceğiniz üzere size birşey olması durumunda hesabınızla ilgilenecek kişiyi tayin edebiliyorsunuz. Bu kişi sizin adınıza paylaşımda bulunmuyor ama profil resmi değişikliği, arkadaşlık isteklerine cevap verme gibi hakları olabiliyor. Bu bölümde aynı zamanda hesabınızın anıtlaşması ve devredilmesinin yanında silinmesini de isteyebilirsiniz.

Hesabı dondur

O ana kadarki tüm paylaşım ve yorumlarınızdan isminiz ve resminiz kaldırılıyor. Önceden mesaj gönderdikleriniz size ait mesajları tutmaya devam edebilecekler.

Platform üzerinde hesabınızın güvenliğini sağlamayı gerçekten istiyorsanız Facebook güvenlik ayarları üzerinde belirtilmiş tüm ayarları eksiksiz bir şekilde düzenlemek zorundasınız. Aksi durumda işinizin şansa kaldığını söylemek zorundayım. Bu ayarlardan bir çoğu hesabınızı hem güvenli tutmanızda yardımcı olur hem de ileride yaşayabileceğiniz giriş problemleri ile ilgili olarak tedbirinizi almış olursunuz.

Share Button

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12.375 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

More From: Asp.NET

DON'T MISS