2016 Facebook’ta hangi saatlerde paylaşım yapılmalı ???


2016 Facebook sayfaları her ne amaçla açılmış olursa olsun herkesin bir amacı vardır; “iletileri insanlara gösterebilmek“.

Pek tabiki bunun da sırrı Facebook’ta paylaşımlarınızı hangi saatlerde yapmanız gerektiğini planlamanızdan geçiyor. Doğru zamanda ve doğru insanlara yapacağınız paylaşımlardaha fazla insana ulaşmanıza ve daha fazla geri dönüt almanızda etkili olacaktır. Bu nedenle sayfanızda kaç kişinin olduğundan ziyade onların hangi sıklıkla facebookta online olduklarını bilmek daha önemlidir.

 

Öncelikle sahip olduğunuz sayfayı iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Bunun iki yolu vardır. Ya uzun zamandır sayfayla ilgileniyor olmanız gerekir yada sayfa istatistiklerini iyi incelemeniz gerekir. Çünkü facebook sayfa beğeniniz ne kadar yüksek olursa olsun, sayfanızdaki insanların dilinden anlamıyorsanız, onların online ve aktif olduğu vakitleri yakalayamıyorsanız sayfanızdan bir verim alamazsınız.

1.Facebook İstatistiklerini inceleyin

Facebook sayfalarını yönetirken istatistikler sizin herşeyiniz olmalıdır. Onları belirli aralıklarla inceleyip, analizler yapabilmeli ve bunların sonucunda kendinize yeni yollar çizebilmelisiniz.

Bu yazımda Facebook’ta hangi saatlerde paylaşım yapılmalı sorusuyla ilgilendiğimiz için “İstatistikler” kısmında “Gönderiler” bölümünü inceleyeceğiz.

Facebook paylaşımları için uygun saatler
Facebook paylaşımları için uygun saatler

Gönderiler istatistiklerini açtığımızda karşımıza yukarıdaki görsel gibi bir ekran gelecek. Burada son 1 haftanın gönem içi verileri gösteriliyor. Gün ve saat olarak ayrı ayrı istatistikler verilmiş ve bunlara göre bir sonuç çıkarmanız gerekiyor. Yukarıdaki görsele göre; Sayfanın üyeleri sabah 06:00 gibi uyanıp facebook başına geçerken, öğlene doğru sayı daha da fazla artmaya başlıyor. Akşam 18:00 ‘dan sonra ise maksimum değerlerine ulaşıyor.

Peki! maksimum değeri, yani 22:00’da mı paylaşım yapmak gerekiyor?

Hayır! Günü parçalara bölmemiz gerekiyor. Sayfamızın büyüklüğüne göre değişebilecek bir kavram. Küçük veya Orta büyüklükte bir sayfa için günü 3 parçaya bölmek yeterli olacaktır; Sabah, Öğlen, Akşam. Fakat daha büyük sayfalarınız için saat başı ya da iki saatte bir şeklinde parçalara bölebilirsiniz.

Günü parçalarına bölerken, istatistiklere göre bölmelisiniz. Örneğin;

Sabah –> 10:00
Öğlen –> 15:00
Akşam –> 20:00      gibi..

Görseldeki istatistikte maksimum değer saat 22:00 sırasında gerçekleşmiş fakat sayfanızdaki herkese ulaşabilmek ve daha fazla geri dönüş sağlayabilmek için birden fazla paylaşım yapmalısınız. Böylelikle hem gündüz hem de gece kullanıcılarını sayfanızda aktif tutabilirsiniz.

Sonuç

Yapacağınız paylaşımları gün içerisinde en az 3 parçaya bölün. Bu parçalar arasında en az 3 saatlik aralar olmalı. Çünkü artık facebookta her yapılan paylaşım insanların anasayfasına düşmüyor. Bunun için aralıklarla ve istatistiklerinize göre paylaşımlarınızı yaparsanız daha fazla geri dönüt alabildiğinizi göreceksinizdir.

Share Button

Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12.619 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may also like

More From: Asp.NET

DON'T MISS